TERAPIA UZALEŻNIEŃ... WYJŚCIE Z NAŁOGU
Wyjście z nałogu może być procesem trudnym i wymagającym, ale jest możliwe. Oto krótki opis kilku kroków, które mogą pomóc w osiągnięciu tego celu:
1. Uznanie problemu- Pierwszym krokiem jest uznanie, że mamy problem z nałogiem i że chcemy się z niego wyleczyć. Świadomość własnego uzależnienia i gotowość do podjęcia działania są kluczowe.
2. Poszukiwanie wsparcia- Znalezienie wsparcia jest ważne podczas procesu wyjścia z nałogu.
3. Tworzenie planu- Razem z profesjonalistą ds. uzależnień opracuj plan terapeutyczny, który będzie dopasowany do twoich indywidualnych potrzeb.
4. Unikanie bodźców i sytuacji ryzykownych- Staraj się unikać sytuacji, miejsc i ludzi, którzy mogą wywoływać pokusę do sięgania po nałóg.
5. Zmiana stylu życia- Wprowadź pozytywne zmiany w swoim stylu życia, takie jak regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta, regularny sen i odpowiednie zarządzanie stresem.
6. Wytrwałość i samodyscyplina- Wyjście z nałogu wymaga czasu, wysiłku i determinacji. Bądź wytrwały, ponieważ mogą wystąpić trudne chwile i nawroty. Budowanie zdrowych nawyków i radzenie sobie z pokusami są kluczowe dla trwałej zmiany.
OFERUJĘ DYSKRETNĄ TERAPIĘ
Dyskretna terapia uzależnień ma na celu stworzenie bezpiecznej i poufnej przestrzeni dla pacjenta, w której może odkrywać przyczyny swojego uzależnienia, pracować nad powrotem do zdrowia i rozwijać zdrowe strategie radzenia sobie. Warto zauważyć, że profesjonaliści zajmujący się terapią uzależnień są zobowiązani do przestrzegania etyki zawodowej i zachowania poufności informacji pacjenta.
Dyskretna terapia uzależnień może obejmować różne formy, w zależności od preferencji pacjenta i dostępności zasobów. Oto kilka przykładów: Indywidualna terapia, terapia grupowa, terapia online oraz terapia rodzinna.
PRZYCZYNY UZALEŻNIEŃ
Przyczyny i czynniki uzależnień są złożone i wielorakie takie jak: czynniki środowiskowe, genetyczne, psychologiczne, neurobiologiczne, uwarunkowania społeczne i wiele innych.
Uzależnienie to stan, w którym jednostka traci kontrolę nad swoim zachowaniem i uzależnia się od substancji lub zachowań, które wywołują u niej przyjemność lub ulgę. Istnieją różne podejścia do definicji uzależnienia, a trzy najważniejsze to podejście biologiczne, psychologiczne i społeczne. Rozwój nałogu zwykle odbywa się w kilku etapach i jest procesem stopniowym, a im dłużej trwa, tym trudniej z niego wyjść. Wczesna interwencja i pomoc mogą pomóc uniknąć trudnych konsekwencji.
Należy pamiętać, że każda osoba jest jednostką, dlatego często stosuję podejście wielostronne, łącząc różne metody terapeutyczne w celu dostosowania terapii do indywidualnych potrzeb i sytuacji danej osoby. Wymienię tylko kilka; terapia indywidualna, terapia skoncentrowana na rozwiązaniach (TSR), terapia poznawczo-behawioralna (CBT), metoda 12 kroków, terapia grupowa.
Zapraszam do kontaktu.